Тема: «Сучасне
заняття як форма організації навчання
дітей дошкільного віку»
дітей дошкільного віку»
Вид заняття: лекційно-практичне
Мета:
- систематизувати та узагальнити знання студентів про заняття як ефективну
форму організації навчання, познайомити з різними видами сучасних занять, їх
особливостями та вимогами до використання в дошкільному навчальному закладі;
- продовжувати формувати навички аналізу занять згідно сучасних вимог,
розвивати професійно-педагогічні та творчі здібності, пам'ять, уяву, мислення,
мовлення студентів;
- виховувати прагнення отримувати нові знання самостійно, професійні якості,
почуття відповідальності.
План
1. Заняття як форма дошкільного навчання. Значення і основні ознаки заняття.
2. Типи і види сучасних занять, їх характеристика.
3. Структура заняття. Характеристика мети і змісту основних частин заняття.
4. Вимоги до сучасного заняття в дошкільному навчальному закладі.
5. Аналіз різних видів занять.
Обладнання: опорний конспект,
презентація (слайди), відеозаписи занять у ДНЗ, література.
Література:
1.
Базовий компонент дошкільної
освіти (нова редакція) / науковий керівник: А. М. Богуш // Дошкільне виховання.
– 2012. - №7. – С. 4-19.
2.
Гранично допустиме навчальне
навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм
власності (Затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 р. №446) // Дошкільне
виховання. – 2015. – №7. – С. 4-5.
3.
Дитина: програма виховання і
навчання дітей від двох до семи років /
О. В. Огнев'юк, К. І. Волинець, О. В. Проскура, та ін. – 3-тє вид. доопр. та доповн. – К.: Київ, ун-т ім. Б. Грінченка, 2013. – 492 с.
О. В. Огнев'юк, К. І. Волинець, О. В. Проскура, та ін. – 3-тє вид. доопр. та доповн. – К.: Київ, ун-т ім. Б. Грінченка, 2013. – 492 с.
4.
Поніманська Т. І. Дошкільна
педагогіка: навчальний посібник /
Т. І. Поніманська. – К.: «Академвидав», 2006. – 456 с.
Т. І. Поніманська. – К.: «Академвидав», 2006. – 456 с.
5.
Сучасне заняття в дошкільному
закладі: навчально-методичний посібник / За ред. Н. В. Гавриш. – Луганськ:
Альма-матер, 2007. – 496 с.
Хід заняття
І. Організація
заняття.
Визначення мети і мотивація теми заняття.
Визначення мети і мотивація теми заняття.
Актуалізація теоретичних знань з теми «Методи і форми
організації навчання»:
1.
Дати визначення методу та
прийому навчання.
2.
Назвати групи методів навчання
за джерелами знань, навести приклади:
- наочні (спостереження, демонстрація);
- словесні (розповідь, читання творів художньої літератури, бесіда);
- практичні (вправи, ігри, прості досліди, моделювання).
3.
Методи навчання за типом пізнавальної
діяльності:
- пояснювально-ілюстративний;
- репродуктивний;
- частково-пошуковий;
- проблемний;
- дослідницький;
- метод розвитку творчих здібностей дітей на основі теорії вирішення
винахідницьких завдань;
- метод розв’язання винахідницьких завдань.
4.
Визначення форми організації
навчання.
5.
Назвати форми організації
навчання дітей у дошкільному закладі (індивідуальні, індивідуально-групові,
групові, фронтальні).
6.
Основні форми організації
навчання дошкільників за провідною діяльністю, їх характеристика та особливості
використання:
- дидактична гра;
- екскурсія.
II.
Вивчення нового матеріалу за планом теми.
1. Заняття
як форма дошкільного навчання. Значення і основні ознаки заняття.
Заняття – форма організації навчання,
за якою вихователь, працюючи з групою дітей у встановлений режимом час,
організовує і спрямовує пізнавальну діяльність з урахуванням індивідуальних
особливостей кожної дитини.
Ознаки заняття:
- активне засвоєння дітьми знань і вмінь, передбачених програмою;
- провідна роль вихователя, який визначає тему, завдання і зміст заняття,
підбирає методи і прийоми, організовує і оцінює пізнавальну діяльність дітей,
спрямовує їх на використання набутих знань, умінь і навичок у практичній
діяльності;
- постійний склад дітей усієї вікової групи.
2. Типи і
види сучасних занять, їх характеристика.
Типи занять за організацією дітей:
-
індивідуальні (1 - 4
дитини);
-
індивідуально -
групові (до 8 дітей);
-
групові (до 15 дітей);
-
фронтальні (вся група).
Види занять за спрямованістю змісту:
Односпрямовані:
- предметне;
- тематичне.
Різноспрямовані:
- комбіноване;
- комлексне;
- інтегроване.
Види занять за дидактичними цілями:
предметне - односпрямоване
навчально-пізнавальне заняття, що дозволяє формувати у дошкільників чітку
систему уявлень, знань, певних вмінь і навичок в межах окремих освітніх галузей
(математики, розвитку мовлення, ознайомлення з природою, образотворчої
діяльності тощо);
тематичне - заняття, що
підпорядковується певній темі та одній меті;
комбіноване - складається з
кількох частин, які майже не пов'язані між собою;
комплексне - заняття, спрямоване на
різнобічне розкриття сутності певної теми засобами різних видів діяльності, що
послідовно змінюють одне одного; складається з кількох взаємопов'язаних між
собою частин, які підпорядковуються єдиній меті, доповнюють одна одну, складають
єдине ціле;
інтегроване - заняття,
спрямоване на розкриття цілісної сутності певної теми засобами різних видів
діяльності, що об’єднуються через взаємне проникнення та збагачення; стрижнем є
тема-образ, який розкривається через різні види діяльності дітей, що стимулює
їх пізнавальну діяльність.
Види занять за змістом навчання:
-
розвиток мовлення і культура
мовленнєвого спілкування (художня література, мовленнєвий розвиток, грамота);
-
ознайомлення з соціумом
(ознайомлення з навколишнім, народознавство, безпека життєдіяльності,
економіка);
-
ознайомлення з природним
довкіллям;
-
логіко-математичний розвиток
(математика, конструювання);
-
художньо-продуктивна діяльність
(малювання, ліплення, аплікація, живопис, музична діяльність, театральна
діяльність);
-
здоров’я та фізичний розвиток.
3. Структура
заняття. Характеристика мети і змісту основних частин заняття.
I.
Організаційний момент. Вступна
частина.
Мета:
- пробудження інтересу дітей до змісту заняття;
- повідомлення теми заняття;
- мотивація, формулювання мети, пояснення шляхів її досягнення.
Основні прийоми: сюрпризний момент, ігрова ситуація, художнє слово (загадка, вірш), проблемна ситуація та ін.
Мета:
- пробудження інтересу дітей до змісту заняття;
- повідомлення теми заняття;
- мотивація, формулювання мети, пояснення шляхів її досягнення.
Основні прийоми: сюрпризний момент, ігрова ситуація, художнє слово (загадка, вірш), проблемна ситуація та ін.
II.
Основна частина.
Мета:
- послідовне формулювання дітям навчальних завдань та їх вирішення;
- організація самостійної діяльності дітей.
Мета:
- послідовне формулювання дітям навчальних завдань та їх вирішення;
- організація самостійної діяльності дітей.
Основні
методи і прийоми: бесіда, читання і заучування художніх творів,
розповідання казок, переказ літературних творів, складання розповідей, рішення
педагогічних ситуацій та ін.
III.
Підведення підсумків.
Мета:
- аналіз діяльності і самоаналіз дітей;
- з'ясування шляхів використання здобутих знань у діяльності після заняття;
- окреслення можливостей пізнавальної діяльності на наступних заняттях, у
повсякденному житті.
Основні
прийоми: аналіз, визначення висновків, прислів'я,
приказки, художнє слово, гра та ін.
Тривалість занять:
- група раннього віку та I молодша група – до 10 хвилин;
- II молодша група – 15 хвилин;
- середня група – 20 хвилин;
- старша група – 25 хвилин.
Тривалість спеціально організованих інтегрованих занять
збільшується на:
-
II молодша група – 5 хвилин;
-
середня група – 10 хвилин;
-
старша група – 15 хвилин.
4. Вимоги
до сучасного заняття в дошкільному навчальному закладі.
§ Вказати тему заняття (з урахуванням вікових особливостей дітей).
§ Вказати тип, вид заняття.
§ Чітко визначити розвивальні, навчальні та виховні завдання (з
урахуванням не паспортного, а
психологічного віку).
§ Початок заняття робити інтригуючим, цікавим, незвичайним.
§ Обов'язкова ігрова форма проведення заняття.
§ Чітка мотивація заняття.
§ Раціональне використання часу на занятті, помешкання групи, зміни видів
діяльності дітей.
§ Забезпечити ефективність використання на кожному занятті новітніх
технологій, педагогічних ідей, методології ТРВЗ; відмовитися в ДНЗ від
занять-уроків, як у школі.
§ Забезпечити міжпредметні зв'язки, інтеграцію видів діяльності дітей.
Створити "ситуацію успіху": доброзичлива атмосфера; цікава мотивація
дитячих видів діяльності; створення настрою та радості; можливість вільно
висловлюватися без критики зі сторони вихователя чи дітей; обов'язкова
підтримка дорослого; заохочення та похвала дитини тощо.
§ Відмова від надмірної опіки дітей.
§ Забезпечити ефективність організованої самостійної роботи дітей, вирішення
ними творчих завдань.
§ Забезпечити можливості самостійних відкриттів, пошуку, дій.
§ Всі відповіді дітей повинні бути обґрунтовані, вислухані.
§ Наявність індивідуального розвивального матеріалу.
§ Правильне розташування дітей - запорука успіху(півколом, у колі, за столами
).
§ Дбати про активну мовленнєву діяльність кожної дитини.
§ Передбачати обов'язкову зміну видів діяльності дітей.
§ Вчити дітей знаходити багатоваріативне розв'язання поставлених завдань,
активне використання методології ТРВЗ, відкритих запитань.
§ Обмеження в мовленні вихователя антипедагогічних виразів, що
"замикають" дітей на вихователя: неправильно, не думаєш, помовчи та
ін.
§ Забезпечити гігієнічні, педагогічні, психологічні, естетичні умови для
проведення заняття, охорону життя та здоров'я дітей.
5. Аналіз
різних видів занять.
Перегляд та аналіз
відеозаписів занять, визначення їх типів і видів.
III.
Підведення підсумків заняття. Визначення висновків щодо
організації освітнього процесу в дошкільному закладі, Значення занять як
найефективнішої форми організації навчання (дискусія).
Оцінка участі студентів
у занятті.
Домашнє завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий